Istraživanje stavova studenata Beogradskog Univerziteta
Marketing radionica je tokom druge polovine meseca aprila ove godine, po dvanaesti put sprovela „Istraživanje stavova studenata“ kojim su obuhvaćeni svi fakulteti Univerziteta u Beogradu. Teme koje su bile predmet ispitivanja se odnose na zadovoljstvo studenata uslovima studiranja, njihovi stavovi u vezi sa trenutnom situacijom u privredi, planovi za budućnost, način na koji provode slobodno vreme, interesovanja itd. Istraživanjem je obuhvaćeno 1500 studenata, a plan izrade uzorka je dobijen od Republičkog zavoda za statistiku. Studenti su popunjavali upitnik koji se sastojao od 18 pitanja.
Prema dobijenim rezultatima, 75% studenata bi ponovo upisalo isti fakultet, dok bi 25% upisalo nešto drugo. Primetno je da bi stariji studenti isti fakultet upisali u mnogo manjem procentu od mlađih (prva i druga godina). Najpre bi fakultet promenili studenti Matematičkog fakulteta i Geografskog, dok je najviše zadovoljnih na FON-u i Bogoslovskom fakultetu.
Za konketan primer korupcije (kupovina ispita i diploma na matičnom fakultetu) je čulo 20% studenata i to najviše na Stomatološkom (77%), Medicinskom (61%) i Arhitektonskom fakultetu (43%) a na Rudarskom, Tehnološkom, Fizičkoj hemiji i Fizičkom fakultetu taj procenat je nula.
Tek 20% studenata je (bilo) u toku studija član neke studentske organizacija, a na praksi je bilo 22,6% ispitanika.
Na pitanje u vezi sa očekivanjimatudenata povodom pojedinih aspekata studiranja, najvišu prosečnu ocenu (na skali od 1 do 5) je dobio kvalitet predavanja i odnos nastavnika i studenata (3,45), zatim prostor, komfor i higijena (3,30), nastavni plan (3,29), funkcionisanje studentskih službi (2,94), a najnižu ocenu, kao i prethodne godine kvalitet udžbenika (2,93).
Nakon završenih studija 29% studenata planira da ode u inostranstvo, a najznačajniji razlozi za to su nizak životni standard i nemogućnost zaposljenja u našoj zemlji.
U pogledu poređenja između privatnog i javnog sektora, javni sektor je ocenjen kao mesto sa sigurnijim poslom i boljim radnim vremenom, dok je u privatnom po dobijenim rezultatima bolja plata, bolja mogućnost za napredovanje i bolje iskustvo.
Najveći razvojni potencijal Srbije je poljoprivreda, po mišljenju 47% studenata. Primetno je da je IT prepoznat kao veliki potencijal takođe i procenat tih odgovora se skoro udvostručio u odnosu na prethodnu godinu i sada iznosi 21%.
Na pitanje koliko očekuju da će čekati na zaposlenje, njih 50% veruje da će to biti u prvih šest meseci, dok ostali smatraju da će čekati više, neki čak i preko godinu dana (25%).
Prilikom nalaženja zaposlenja i dalje je najbitniji faktor veza, zatim lična sposobnost i znanje stranog jezika, dok se fakultetska diploma i članstvo u političkim partijama nalaze na poslednja dva mesta po važnosti.
Studente uglavnom izdržavaju roditelji (67%) i taj procenat se neznatno smanjio u odnosu na prošlu godinu. Polovina studenata živi sa svojom porodicom, dok su ostali u studentskim domovima ili privatnom smeštaju.
Slobodno vreme najčešće koriste baveći se sportom i rekreacijom, a i Internet je takođe veoma zastupljen. Od društvenih mreža najviše vremena provode na Fejsbuku, a na televiziji najčešće gledaju filmove i serije. Posle toga slede edukativne emisije, a na poslednjem mestu su rijaliti programi. Od kulturnih sadržaja, najređe odlaze u muzeje i izložbe a nešto češće posećuju bioskope. Primetno je da se smanjio procenat onih koji nikada ne idu u pozorište, a i izložbe i muzeji su posećivani više nego u prethodnoj godini.
U pogledu osetljivih pitanja, 45% studenata podržava uvođenje eutanazije, 61% studenata odobrava legalizaciju marihuane u medicinske svrhe, a 70% ispitanika je saglasno da bi u škole trebalo uvesti obavezno seksualno obrazovanje, dok 75% odobrava dobrovoljno doniranje organa. Što se tiče potpune zabrane pušenja u ugostiteljskim objektima, polovina ispitanika ovo podržava.